רחמנינוב - אסתרית בלצן

רחמנינוב - מועדי המופע

בתוכנית

חלק א': הרצאה מודגמת על משבר היצירה בקונצ'רטו השני לפסנתר של רחמנינוב.

רחמנינוב

במסגרת ההרצאה ינוגנו הקטעים המוסיקליים הבאים:
פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי (1840 – 1893): ריקוד רוסי "טרפק" מתוך הבלט "מפצח האגוזים"(1891)
סרגיי רחמנינוב (1873 – 1943) : מתוך פרקים ב' וג' בקונצ'רטו לפסנתר מס. 2 (1900)
פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי : מתוך המוסיקה לבלט "אגם הברבורים" (1876)
סרגי רחמנינוב: מתוך פרק א' בקונצ'רטו לפסנתר מס. 2 (1901)
ריינהולד גליאר (1875- 1956) : "ריקוד המלחים" מתוך הבלט "הפרג האדום" (1927)
פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי: "וולס הפרחים" מתוך הבלט "מפצח האגוזים" (1892)

בסוף ההרצאה ינוגן הקונצ'רטו לפסנתר בשלמותו.

סרגיי רחמנינוב (1873 – 1943): קונצ'רטו לפסנתר מס. 2 בדו מינור, אופ. 18 (1901-1900) מוקדש לד"ר ניקולאי דאהל
מודרטו (מתון)
אדג'יו סוסטנוטו (מוחזק באיטיות)
אלגרו סקרצנדו (מהיר ומבודח)

משך המחצית: כשעה וחצי

הפסקה

סרגיי רחמנינוב: רומנסה "בנשמתי זורחת אהבה", אופ 14. מס. 10, לפי מינסקי (1896).
פ.א. צ'ייקובסקי : רומנסה "רק זה הדואב בצער הפרידה" אופ. 6 מס. 6, לפי גטה (1869)
דוד זבה: " בחלוני פרח לילך", פרודיה ישראלית על רומנסה רוסית.


משך התוכנית – שעתיים וחצי, כולל הפסקה.

יתכנו שינויים בסדר הקטעים.

על התוכנית

הקונצ'רטו השני של רחמנינוב הוא הקונצ'רטו לפסנתר הפופולרי ביותר בעולם! הכיצד ? מהו סודו של קונצ'רטו זה? כיצד העפיל לפסגת הפופולריות מבין ארבעת הקונצ'רטים לפסנתר של רחמנינוב עצמו , ומבין 20 הקונצ'רטים לפסנתר הפופולריים של ענקי המוסיקה – מוצרט, בטהובן, שופן, ברהמס, צ'ייקובסקי, שומאן, גריג , ליסט ואחרים ?

התהילה נקנתה ביסורים.בשנת 1897 , בעקבות הכישלון השערורייתי של הסימפוניה הראשונה שלו, לקה רחמנינוב בן ה-24 בהתמוטטות עצבים, שגררה קריסת מערכות, עייפות כרונית, ודכאון עמוק. הוא, רחמנינוב, בעל מדליית הזהב בהלחנה מן הקונסרבטוריון של מוסקבה ב-1892, בן טיפוחיו של צ'ייקובסקי – סבל מחסימת סופרים קשה. במשך 3 שנים לא כתב ולו תו. הוא איבד כל ביטחון ביכולתו להלחין. לאחר נסיונות ומפגשים עם רופאים ואמנים (ביניהם הסופר לב טולסטוי) פנתה המשפחה לעזרת הנאורולוג ד"ר ניקולאי דאהל במוסקבה. דאהל (1860 – 1939) , צ'לן וחובב מוסיקה, טיפל ברחמנינוב באופן יומיומי החל מינואר 1900 בשיטת ההיפנוזה והאוטוסוגסטיה (לפי שיטת מורו, הנאורולוג ד"ר ז'אן מרטין שארקו (1825 – 1893) מפריס: "אתה עתיד לשוב ולכתוב. עוד תכתוב קונצ'רטו לפסנתר. עוד תכתוב בקלות רבה"! – חזר ד"ר דאהל ושינן באזני רחמנינוב. בדצמבר 1900 נפרץ הסכר ורחמנינוב כתב וביצע את הפרק השני והשלישי של הקונצ'רטו. ההצלחה הסנסציונית של הביצוע עודדה אותו לכתוב את הפרק ראשון, ב-1901.

התוכנית עוקבת אחר משבר היצירה של רחמנינוב, אחר שיקומו כיוצר ואחר הצלחתו הסנסציונית בהמשך דרכו בקריירה בינלאומית משולשת|: פסנתרן אגדי, מנצח בעל שיעור קומה , ומלחין אהוב ומוערך, אחרון הרומנטיקנים של המאה ה-20. הפופולריות המדהימה של הקונצ'רטו הגיעה לשיאה כשתי מנגינותיו העפילו למצעדי הפזמונים בעולם כשירי אהבה ענקיים: מנגינת הפרק השלישי בלהיטו של פרנק סינטרה Frank Sinatra משנות הארבעים Full Moon and Empty Arms, ומנגינת הפרק השני בלהיטה של הזמרת הקנדית סלין דיון Celine Dion, משנת 1996 , All By Myself. אכן – מרוסיה באהבה...

על האמנים:

דוד זבה, מנצח
יליד חיפה, בעל תואר מאסטר בקומפוזיציה ובזמרה בהצטיינות יתרה מהאקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בת"א. כתב מוסיקה ועיבודים לתאטרון, למקהלות ולתזמורות, שר תפקידי סולו באורטוריות ואופרות עם רוב התזמורות בארץ. זכה במלגות קרן-שרת, קרן "מוסט" והאופרה הישראלית, "המכון הישראלי לאומנות הזמרה" ובמקום ראשון בתחרות האקדמיה בזמרה. לימד זמרה בביה"ס לשירת המקהלה ובתיכון "אלון". השתתף בהפקות רבות של האופרה הישראלית כפסנתרן, סולן ומתרגם. בין תרגומיו לאופרה: "עלייתה ונפילתה של העיר מהגוני", "בילי באד", "העטלף", "כרמן", "הספר מסויליה", "סינדרלה", "שיקוי האהבה", "חליל הקסם", "המבול של נח" ועוד. הופיע בביצועי בכורה ובהקלטות של אופרות מקוריות. כמנצח באופרה הישראלית ניצח על הפקות של "חליל הקסם", "שיקוי האהבה", "סינדרלה", "לה-טרויאטה" ו"מנון לסקו". ניהל מוסיקאלית, תרגם והשתתף במספר פרוייקטים של האופרה הישראלית בקהילה – הפקות קהילתיות של אופרות בשילוב אוכלוסיה מקומית ברמלה, אשקלון, ירושליים, נתניה, שכונת התקווה, נווה אליעזר ועוד. כיום מכהן זבה כמנצח הבית של תזמורת סימפונט רעננה, כמנהל הסטודיו לאמנים צעירים וכמנצח באופרה הישראלית מנהל מוסיקאלי ומנצח של שתי מקהלות, ומנהל סדנת האופרה של האקדמיה בירושלים . הוא מרבה להופיע בקונצרטים והקלטות כפסנתרן, זמר ומנצח. מזה שנתיים מופיע בפארודיה מוסיקאלית מפרי עטו: "אופרה בטירוף", מופע יחיד בליווי הפסנתרנית אירית רוב.

תזמורת "סימפונט" רעננה נוסדה בשנת 1991 כחלק מהיוזמה לקליטת אמנים עולים, על-ידי עיריית רעננה והמרכז לקליטת אמנים עולים מיסודם של משרד החינוך והתרבות, הסוכנות היהודית ומשרד הקליטה.התזמורת מונה 46 נגנים, מהם 36 עולים מברית המועצות לשעבר, ועשרה נגנים נוספים יוצאי יחידת הנגנים המצטיינים בצה"ל. . מנהלת התזמורת היא אורית פוגל, והמנהל המוסיקלי הוא עומר ולבר. זוהי תזמורת צעירה ותוססת שזכתה, מאז הקמתה, לשיבחי הקהל והביקורת על פעילותה המוסיקלית המגוונת, המרתקת והחינוכית. רפרטואר "סימפונט" כולל, פרט ליצירות המופת של מיטב המלחינים כמו מוצארט, בטהובן, מנדלסון, דבוז'ק ואחרים, גם מוסיקה קלה יותר. התזמורת מופיעה בקביעות בכל אולמות הקונצרטים בארץ, בתוכניות טלויזיה ובפסטיבלים. בנוסף לכך, מנגנת התזמורת באופן קבוע לילדים בגנים ובבתי-ספר, מתוך אמונה כנה כי עתידה של המוסיקה הקלאסית טמון בפיתוח קהל חדש ופתוח, שאת האהבה למוסיקה יש להשריש מגיל צעיר.התזמורת ארחה במשך השנים סולנים ומנצחים רבים מהארץ ומהעולם, וביניהם הכנר מקסים ונגרוב, זמרת המצו-סופרן נטשה פטרינסקי, הצ'לן מיכאל הרן, הפסנתרן חואקין אצ'וקרו, המנצח מקסים שוסטקוביץ ועוד רבים.כן הופיעו עם התזמורת גם מיטב אמני המוסיקה הקלה כמו ריי צ'ארלס, סטיבי וונדר, מנהטן טרנספר, דיויד ברוזה, נורית גלרון ואחרים. ב-2007 זכתה התזמורת בפרס אנגל מטעם עיריית תל אביב על תרומתה היחודית בטיפוח המורשת המוסיקה היהודית לדורותיה, ובמיוחד של מלחינים שנספו בשואה. בינואר 2009 קיבלה התזמורת מדליית כבוד מנשיא פולין

אסתרית בלצן - פסנתרנית ומוסיקאית ילידת ת"א, בעלת תואר דוקטור למוסיקה בביה"ס הגבוה מנהטן וכלת פרסים בתחרויות פסנתר בישראל, ארה"ב, קנדה וצרפת. עם חזרתה ארצה, ב-1985, הצטרפה אל סגל מורי האקדמיה למוסיקה בתל-אביב, בביה"ס לחינוך באוניברסיטת ת"א ובמכון מופת של משרד החינוך. הייתה ממקימי אנסמבל מוסיקה-נובה למוסיקה חדשה (פרס הביצוע למוסיקה ישראלית , 1993) , ביה"ס רימון לג'אז ומגמת המוסיקה של ביה"ס לאמנויות בתל-אביב (פרס משרד החינוך). החל מ- 1990 גרמה למהפך בנוף הקונצרטים הקלאסיים בארץ ביוצרה ז'אנר ייחודי המשלב קלאסיקה ומולטי-מדיה. הז'אנר הוגדר ע"י נעמי שמר כ"הפסנתר המדבר, ההרצאה המזמרת" והפך להצלחה רבתי ולמודל לחיקוי. ב –1996 פתחה יחד עם בעלה , המלחין פרופ' משה זורמן, מכללה מוסיקלית למורים, לעוברי הוראה ולציבור הרחב המוכרת על ידי משרד החינוך והתרבות. המכללה כונתה בפי ראש עיריית ת"א מר רון חולדאי "סיפור הצלחה אשר אין לו אח ורע בחיי התרבות בארץ ". ב- 2000 החלה בלצן בפרוייקטים מיוחדים עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של זובין מהטה, וערכה את סדרת הטלוויזיה "המסע המופלא אל הקלאסיקה". ב-2001 קבלה את פרס אמנויות הבמה של עיריית תל-אביב. ב-2002 החלה בסדרה ייחודית בפסטיבל צ'אטקווה היוקרתי בניו-יורק. ב-2003 יצאו ספרים ודיסקים בנגינתה מיצירות מוצרט, היידן ובטהובן. החל מ-2005 משודרים הקונצרטים שלה בקביעות בקול המוסיקה, החלו פינות קבועות ברדיו ברשת ב' וב- 103FM , ופרוייקטים מיוחדים לקידום מוסיקאים צעירים בעיירות פיתוח, ולהכרת מוסיקה בצה"ל. ב-2006 זכתה בפרס "חביבת הקהל" של העיתון "ידיעות אחרונות", ב-2007 בפרס לנדאו של מפעל הפיס למצטייני אמנויות הבמה, ו 2008 בפרס שר התרבות למבצעי מוסיקה בישראל. הקיץ ערכה מסע קונצרטים באמריקה המרכזית, והיא מוזמנת בקביעות לקונצרטים ולרסיטלים ברחבי אירופה, ארה"ב וקנדה. ספרה "התקווה- עבר, הווה, עתיד" יצא לאור במאי 2009 והפך לתוכנית חובה במערכת החינוך בישראל.קונצרטים בסדרה בעונה החולפת:
בטהובן 4X4 - אסתרית בלצן יחד עם התזמורת הקאמרית הקיבוצית בניצוחו של ירון גוטפריד
ראוול בין העולמות
- אסתרית בלצן יחד עם הכנר גלעד הילדסהיים והצ'לן מיכה הרן
ברהמס וליסט: הגרמני והצועני - אסתרית בלצן יחד עם באלדי אולייר ולהקתו, הכנר אדריאן יוסטוס והרקדנית כרמל שלי
שופן: בין 2 סונטות - אסתרית בלצן במופע יחיד
באך והנדל: באך בגליל - אסתרית בלצן יחד עם עם אבנר איתי וזמרי קולגיום והזמרת שרון רוסטורף-זמיר


קונצרטים בסדרה בעונת 2008-9:

גבריאלי וגרשווין- אסתרית בלצן מארחת את חמישיית המתכת של התזמורת הפילהרמונית הישראלית
שוברט ושומאן
- אסתרית בלצן מארחת את סינפונייטה באר-שבע בניצוחו של דורון סולומון
בטהובן וטולסטוי- אסתרית בלצן מארחת את הכנרת כינרת שירצקי ואת הגרפולוג איסר שולמן
מנדלסון ומאהלר- אסתרית בלצן מארחת את הכנרת כינרת שירצקי, הצ'לן צביקה פלסר והרקדנית טליה פז
אומרים ישנה ארץ - אסתרית בלצן מארחת את  מקהלת הילדים מורן, בניצוחה של נעמי פארן וחנן יובל.

קונצרטים בסדרה בעונת 2006-7:
דביוסי, החליל והנבל - אסתרית בלצן מארחת את ג'ולי בונצל ונועם בוכמן
 שופן והחלום הישראלי - אסתרית בלצן מארחת את התזמורת הקאמרית הקיבוצית בניצוחו של ירון גוטפריד
צייקובסקי והאהבה הרחוקה - אסתרית בלצן מארחת את יונתן זק, אורי פיאנקה ושמחה חלד
יצירת המופת של באך: וריאציות גולדברג - מופע יחיד של אסתרית בלצן
נעמי שמר - אסתרית בלצן מארחת את האנסמבל הקולי החדש בניצוחו של יובל בן עוזר

קונצרטים בסדרה בעונת 2005-6:
במטבח עם באך-אסתרית בלצן מארחת את אבנר בירון והקאמרטה הישראלית ירושלים
קצב משגע-אסתרית בלצן מארחת את "פרקדו": עדי מורג ותומר יריב
מוצרט: ענק בנעלי בית- אסתרית בלצן מארחת את השחקן משה בקר, זמרת הסופרן סיוון גולדמן ורביעיית הנשפנים הירושלמית
ברהמס: חמישיית הפסנתר-אסתרית בלצן מארחת את רביעיית "כרמל"
מחול האש-אסתרית בלצן מארחת את באלדי אולייר ולהקתו